Walizki podróżne

Walizki podróżne

Każda podróż oprócz przyjemności związanej z poznawaniem nowych miejsc niesie ze sobą konieczność zaopatrzenia się w odpowiedni bagaż. Wiele osób podjęcie decyzji o kupnie nowej walizki podejmuje w ostatniej chwili za jedyne kryterium przyjmując wyłącznie jej wielkość lub niską cenę. Nic bardziej mylnego. Mogłoby się przecież wydawać, że idealna walizka to ta, która pomieści wszystkie wyjazdowe niezbędniki, a tak niestety nie jest. Kupno walizki powinno być przemyślanym krokiem, tym bardziej jeśli zależy nam na tym, aby przetrwała nie jeden, ale wiele kolejnych wyjazdów, aby na długo zachowała dobry wygląd oraz aby przemieszczanie się z nią było komfortowe. Wiele osób decyduje się na podróżowanie z plecakiem lub torbą, jednak jeśli przydarzy nam się wyjazd tygodniowy zapakowanie do tak niewielkiego bagażu może okazać się problematyczne. Prędzej czy później przyjdzie nam zaopatrzyć się w walizkę. Co ciekawe, wielu zwolenników podróżowania z plecakiem lub torbą, po pierwszym użyciu walizki bezpowrotnie zmienia swoje preferencje odnośnie do bagażu idealnego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie walizki podróżnej, aby podróżowanie już na zawsze było łatwe, komfortowe i bezpieczne.

Dopuszczalny rozmiar bagażu

Rozmiar walizki jest jednym z ważniejszych kryteriów, jeśli planujemy podróżować samolotem. Dopuszczalne limity jeśli chodzi o rozmiar oraz wagę dla bagażu podręcznego i rejestrowanego podawane są zwykle na stronie danego przewoźnika. Rozmiar walizki powinniśmy więc dopasować do wymogów stawianych przez linię lotniczą, którą będziemy podróżować, jak również do długości naszej podróży. Dla wyjazdów weekendowych, trwających nie dłużej niż 4 dni najodpowiedniejszym wyborem będzie walizka mała (tzw. kabinówka) mieszcząca się w wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm. Walizki tej kategorii posiadają zwykle pojemność mieszczącą się w granicach 30-40 litrów. Osoby planujące wyjazdy dłuższe (5-10 dni) powinny zaopatrzyć się w walizkę średnią, która podlegać już będzie nadaniu i rejestracji w lotniskowym punkcie nadawania bagażu (baggage drop off). Walizki tej kategorii posiadają już dwukrotnie większość pojemność (60-80 litrów), co umożliwia zabranie znacznie większej ilości bagażu. Rozwiązaniem idealnym dla wszystkich tych, którzy planują wyjazdy dwutygodniowe i dłuższe zalecane jest kupno walizek dużych. One również podlegały będą rejestracji w punkcie nadawania bagażu. Ich pojemność jest już dwukrotnie większa od walizek średnich, a w przypadku kabinówek aż trzykrotnie (80-120 litrów). Dla wszystkich tych, którzy planują wyjazdy dłuższe niż 2-3 tygodnie lub po prostu dla osób wymagających poleca się zakupienie kompletu walizek, składającego się z trzech lub czterech elementów, co (po zsumowaniu) umożliwia zabranie ze sobą aż do 400 litrów bagażu.

Typ walizki – twarda czy miękka?

Podejmując decyzję o kupnie walizki musimy rozważyć nie tylko jej rozmiar, ale również rodzaj materiału z którego została wykonana. Musimy wówczas mieć na uwadze to, co planujemy w niej przewozić. Uważa się, że do przewożenia rzeczy typu ubrania, kosmetyczka wystarczy walizka miękka, tzn. wykonana z materiału, posiadająca możliwość rozszerzenia nawet o 20% (to na wypadek gdybyśmy chcieli przywieźć pamiątki z podróży) oraz kieszenie zewnętrzne do których z powodzeniem można sięgać podczas podróży. Jeżeli jednak planujemy przewożenie przedmiotów uznawanych za cenne, w tym m.in. elektroniki (aparat, laptop, tablet i in.), szkła, czy innych rzeczy, które w trakcie transportu narażone będą na uszkodzenie powinniśmy sięgać po walizkę twardą, wykonaną z tworzywa ABS, polipropylenu lub z poliwęglanu. Wiele osób podczas zakupu walizek, z myślą o bagażu podręcznym, decyduje się na model materiałowy, który jest znacznie lżejszy od swojego twardego odpowiednika oraz jest bardziej praktyczny ze względu na kieszenie zewnętrzne, natomiast z myślą o bagażu rejestrowanym stawia na model bardziej wytrzymały wykonany z materiałów odpornych na zgniecenia, pęknięcia oraz otarcia.

Kółka – czy ich jakość ma znaczenie?

Kolejnym elementem na który należy zwracać uwagę podczas zakupu walizki są jej kółka. Starajmy się unikać modeli w których kółka wykonane zostały ze słabej jakości plastiku. Niestety, plastik nie należy do materiałów wytrzymałych. Kółka plastikowe nie dość, że bardzo hałasują, gdy zostaną wprawione w ruch, to z czasem cała walizka może utracić sterowność, co znacznie obniża komfort jej użytkowania, a tego chcielibyśmy raczej uniknąć. Wybierajmy tylko te modele, które wyposażone zostały w kółka wykonane z wysokiej jakości kauczuku. Kółka kauczukowe nie dość, że pracują bardzo lekko i cicho, są wytrzymałe, to amortyzują ciężar bagażu. Nie trzeba chyba dodawać, że to przekłada się na znaczne podniesienie komfortu podróży. Spotkamy zasadniczo dwa modele walizek, takie które posiadają dwa kółka, co umożliwia prowadzenie bagażu w sposób tradycyjny oraz takie, które posiadają cztery kółka, co powoduje, że walizkę prowadzić możemy w dwóch płaszczyznach. Wybór jednego lub drugiego modelu pozostaje kwestią indywidualną, choć bardzo ciężkie walizki znacznie łatwiej  jest prowadzić, gdy posiadają cztery kółka. Na korzyść modelu z czterema kółkami przemawia również kwestia stabilności bagażu.

Bezpieczeństwo naszego bagażu

Bardzo przydatną funkcją, szczególnie podczas dalekich podróży, jest posiadanie w walizce zamku na szyfr, który oczywiście można zastąpić zwykłą kłódką. Najlepszym możliwym rozwiązaniem, stosowanym np. w walizkach matki Puccini są zamki TSA, które umożliwiają celnikom, przy pomocy specjalnego klucza, otworzyć zamek bez konieczności rozcinania nożycami walizki, jeżeli ten z jakiegoś powodu uzna to za konieczne. Jeśli natomiast nasza walizka nie posiada zamka szyfrującego zawsze możemy się zaopatrzyć w pas do zabezpieczenia bagażu, który posiada tego typu zabezpieczenie.

Marki godne polecenia

Wśród marek wiodących, posiadających w swojej ofercie wysokiej jakości walizki należy wskazać w pierwszej kolejności: Travelite, Puccini, Wittchen oraz VIP Collection. Walizki oferowane przez wyżej wymienionych producentów odznaczają się wytrzymałością, funkcjonalnością, lekkością, niebanalnym wzornictwem i kolorystyką oraz solidnym wykonaniem. Ogromny wybór tych walizek znaleźć można w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych. Warto nadmienić, że produkty sygnowane logiem tych marek objęte są 2-letnią gwarancją. 

Opublikowany 2015-05-06 Home, Wskazówki dla podróżnych 0 7933

Zostaw komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby napisać komentarz.

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów