Wybór walizki - poliwęglan czy ABS?

Wybór walizki - poliwęglan czy ABS?

Po wielu miesiącach oczekiwań i planowania wyjeżdżasz wreszcie na upragniony urlop. Wszystkie formalności dopięte już prawie na ostatni guzik - kierunek wybrany, hotel zarezerwowany, wystarczy wydrukować bilet i można podążać w nieznane. Ahoj przygodo! I właśnie wtedy pojawia się problem – w co by się tu spakować? Co pomieści wszystkie wakacyjne niezbędniki? Torba czy walizka? Wybór odpowiedniego bagażu wcale nie jest taki oczywisty jakby się mogło wydawać, tym bardziej jeśli oczekujemy, że sprawdzi się później w innych okolicznościach, jak chociażby na weekendowym wypadzie za miasto, czy kilkudniowym wyjeździe typu city break. Poszukując tego idealnego bagażu powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jego pakowność, wytrzymałość oraz komfort. Odpowiednio dobrany bagaż powinien podróżowanie ułatwiać, a nie utrudniać, stąd tak ważne jest rozważenie wszystkich możliwych aspektów. Powinien być na tyle komfortowy abyśmy nie musieli zaprzątać sobie głowy tym, czy nie będziemy mieli problemu z przetransportowaniem bagażu z punktu A do punktu B oraz na tyle solidny, abyśmy nie musieli się martwić, czy personel lotniska odpowiednio się nim zaopiekuje. 

Zanim podejmować będziemy decyzję o zakupie powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: - jakim środkiem transportu zamierzamy podróżować? – jak długo trwał będzie nasz wyjazd? – jakiego typu przedmioty (ciężkie, lekkie, dużych czy małych gabarytów) przewozili będziemy w walizce? Oferty sklepów wielkopowierzchniowych z pewnością będą nas kusić atrakcyjnymi cenami walizek, jednak nie dajmy się zwieść niskiej cenie! Niestety, w parze z niską ceną idzie zwykle niska jakość. Bagaż zakupiony w hipermarkecie najprawdopodobniej będzie się nadawał jedynie do przewożenia bardzo lekkich rzeczy, odpornych na wszelkie wstrząsy – taka walizka zwykle nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji. O ile na dwudniowym wyjeździe taki bagaż może się sprawdzić, o tyle spakowanie się na tygodniowy lub dwutygodniowy wyjazd może zakończyć się niedomkniętym (lub w najgorszym przypadku pękniętym) zamkiem, oberwanymi kółkami lub zerwanymi rączkami. Aby nie psuć sobie przyjemności z wakacyjnych wojaży warto zainwestować większą sumę pieniędzy w bagaż.   

Wymiary idealnej walizki

Pierwszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie walizki jest jej rozmiar oraz pojemność. Jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna, decydować będą tu przede wszystkim preferencje osobiste – dla jednej osoby tzw. bagażówka (55 cm x 40 cm x 20 cm) może być wystarczająca na dwutygodniowy wypad, podczas gdy druga nie będzie się w stanie spakować na weekend do dużej walizki (80 cm x 50 cm x 30 cm). Musimy się zdać na własny rozsądek i spróbować odpowiedzieć sobie możliwie precyzyjnie na pytanie – czego będziemy potrzebować podczas wyjazdu oraz jak wiele pamiątek (czy upominków dla bliskich) planujemy ze sobą przywieźć.  

Jaki rodzaj walizki wybrać?

Drugą kwestią jest materiał z którego walizka jest wykonana. Możemy wybierać między walizkami wykonanymi z miękkiego tworzywa lub z tworzywa twardego. Wielkim atutem walizek miękkich jest ich niewielka waga, elastyczność, poręczne przegrody zewnętrzne oraz możliwość „rozszerzenia” w zależności od potrzeb, choć nie będą one na dłuższą metę równie wytrzymałe jak walizki wykonane z tworzywa twardego. Dla osób podróżujących samolotem szczególnie polecane są walizki twarde, zapewniające amortyzację przedmiotom przewożonym wewnątrz. Walizki wykonane z tworzywa są bardzo wytrzymałe, w tym odporne na zgniecenia i otarcia, na które bagaż jest narażony szczególnie podczas transferów lotniskowych. Na korzyść walizek wykonanych z tworzyw przemawia również ich nieprzemakalność w odróżnieniu od walizek miękkich. O ile w przypadku osób podróżujących samochodem może to nie mieć większego znaczenia, o tyle pasażerowie podróżujący samolotem z pewnością docenią nieprzemakalność bagażu, gdy przypomni o sobie deszcz lub śnieg. Przemoczona walizka (wraz z zawartością) może zrujnować nawet najlepiej zaplanowany wyjazd. Do najpopularniejszych tworzyw z których wykonuje się walizki twarde należy tzw. ABS lub poliwęglan.

Walizki wykonane z ABS

ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy) jest materiałem odznaczającym się wysokim poziomem twardości przy jednoczesnym braku elastyczności. Walizki wykonane z tworzywa ABS są bardzo wytrzymałe, choć wywarcie dużego nacisku może sprzyjać występowaniu pęknięć. Decydując się na zakup takiego modelu miejmy na uwadze, że obsługa lotniskowa nie obchodzi się z walizkami pasażerskimi zbyt delikatnie. Walizki wykonane z tworzywa ABS polecane są raczej jako bagaż podręczny, tzn. taki, który zabieramy ze sobą na pokład. Wielkim plusem tego typu walizek jest ich szeroka dostępność oraz obiektywnie niska cena, co przekłada się na ich popularność wśród wielu podróżników. Osoby podróżujące samochodem lub środkami lokomocji niż samolot mogą z powodzeniem decydować się na zakup takiej właśnie walizki.  Natomiast pasażerowie podróżujący często, a w dodatku z przesiadkami powinni pomyśleć o modelu bardziej wytrzymałym, wykonanym np. z poliwęglanu.

Walizki wykonane z poliwęglanu

Poliwęglan jest tworzywem należącym do grupy termoplastycznych polimerów, charakteryzującym się dużą wytrzymałością na uderzenia, pęknięcia, zgniecenia przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Walizki tego rodzaju w chwili uderzenia mogą się odkształcać, jednak po chwili wracają do swojego pierwotnego kształtu. Kolejną cechą walizek wykonanych z tego materiału, szczególnie ważną dla osób podróżujących samolotem, jest ich lekkość, co przekłada się zarówno na komfort podróży, jak również możliwość zabrania ze sobą większej ilości podróżniczych niezbędników bez przekraczania dozwolonego limitu wagowego. Jedynym minusem walizek wykonanych z poliwęglanu, jaki można by wskazać, w porównaniu do walizek wykonanych z tworzywa ABS jest ich wysoka cena, która przekłada się jednak na ich żywotność i wytrzymałość. Choć na zakup takiej walizki przeznaczyć należy wyższą kwotę będą z niej z pewnością zadowoleni wszyscy podróżnicy, a ich jakość docenią szczególnie tacy, którzy podróżują często i z przesiadkami. Warto wspomnieć, że poliwęglan jest bardzo doceniany również w przemyśle, co zawdzięcza swojej wyjątkowej wytrzymałości. Stosuje się go do produkcji kasków, okularów ochronnych, a nawet kuloodpornego szkła.

Reklama:

parasolki, sklep z parasolami

Opublikowany 2017-04-27 Home, Wskazówki dla podróżnych 0 104875

Zostaw komentarzNapisz odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby napisać komentarz.

Najnowsze komentarze

Brak komentarzy

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów